Antras žingsnis

Antrasis lieknėjimo programos žingsnis yra valgymo ritmas.

Pirmas sprendimas, kurį turi priimti, – kiek kartų per dieną valgysi.

Aš maitinuosi tris kartus per dieną. Valgau pusryčius, pietus ir vakarienę. Kitaip tariant,  „nuoga klasika“.  Mano giliu įsitikinimu, ši valgymo rutina man yra pati geriausia. Man, bet nebūtinai tau. Gal tau mieliau valgyti du kartus? Puikiai tiks ir du.

Valgant 2 ar 3 kartus per dieną lengvai galima įsivesti protarpinio pasninkavimo rutiną.

Valgymo 2/3 kartus privalumai:

  1. Tarp valgymų praeina mažiausiai 4 valandos, per tą laiką prieš tai suvalgytas maistas yra gerokai apvirškinamas ir patenka į tolimesnę virškinimo sistemos dalį, taip yra išvengiama skirtingo suvirškinimo laipsnio maisto susimaišymo ir dėl to kylančio vidurių pūtimo, rūgštingumo, refliukso ir kitų nemalonių reiškinių bei pojūčių.
  2. Nereikia riboti porcijų dydžio. Valgoma iki soties be rizikos suvalgyti per daug. Taigi nereikia riboti porcijų, tuo pačiu nereikia skaičiuoti kalorijų. Organizmas pats pasako, kokios maisto porcijos jam reikia pasisotinti.
  3. Toks maitinimosi ritmas lengvai įvykdomas. Diena įgauna žymiai geresnę struktūrą lyginant su dažnesniu maitinimusi. 2/3 kartų valgymo ritmo lengva laikytis dirbančiam žmogui.

Tai pagrindiniai privalumai, o visa kita – įpročio reikalas. Organizmas stebėtinai greitai pripranta prie maitinimosi rutinos. Galima labai nesunkiai pakeisti savo maitinimosi ritmą per mažiau nei mėnesį. Pakanka keliolikos dienų drausmės ir pagal atsirandantį alkio jausmą jau galima pradėti nustatinėti laikrodį. Organizmas tiksliai tau praneš, kad jau atėjo laikas valgyti, į laikrodį žvilgčioti nebereikės.

Jeigu nuosekliai pradėjai laikytis programos ir jau įveiktas pirmasis žingsnis – nesinuodyk, tai šis pokytis bus labai lengvas. Čia vėlgi noriu tarti keletą žodžių apie priklausomybę ir abstinenciją.

Priklausomybė valgymui

Greta anksčiau aptartų priklausomybių cheminėms medžiagoms egzistuoja dar viena priklausomybė, kuri mums trukdo lieknėti. Tai priklausomybė nuo valgymo.  Kitaip nei konkrečios medžiagos priklausomybė, tai yra priklausomybė nuo veiksmo (proceso). Tai galima būtų palyginti su nagų kramtymu ar kokiu kitu nenaudingu, o greičiau žalingu veiksmu. Priklausomybė nuo valgymo pasireiškia valgymu nesant išalkus, užkandžiavimu, persivalgymu, valgymu iš nuobodulio, valgymu atliekant kitus veiksmus, pvz.: žiūrint televizorių ir panašiai. Dažniausiai toks valgymas be alkio kartojasi tam tikru paros metu, tam tikrose vietose, kitaip tariant, jis turi aiškų ir nuolatinį savo stilių.

Taigi jeigu yra priklausomybė, bus ir abstinencijos sindromas. Todėl nereikia organizmo skubinti. Duok jam porą savaičių apsiprasti su nauju mitybos ritmu. Gali būti, kad įprastu ankstesniam užkandžiavimui laiku pasijusi blogiau, būsi piktesnis, neramesnis, liūdnesnis. Gal sunkiau užmigsi, gal paskaudės galvą. Gal pakamuos dar kokie nors  abstinencijos sindromui būdingi požymiai. Liūdnomis akimirkomis visada prisimink , kad tai labai trumpalaikis reiškinys. Pasiieškok interneto platybėse informacijos apie abstinencijos sindromą, paskaitinėk, kad geriau suvoktum, kas su tavimi vyksta, ir tiesiog nurimęs pralauk tą nepatogų laiką.

Konkretūs pastebėjimai pabaigoje:

  • valgyk du/tris kartus per dieną;
  • tarp valgymų tegul praeina ne mažiau kaip 4 valandos, tiek pat laiko turi praeiti nuo paskutinio valgymo iki miego;
  • tarp valgymų neužkandžiauk;
  • porcijų dydžio neribok, kalorijų neskaičiuok, tiesiog valgyk, kol pasijusi sotus ir patenkintas;
  • praėjus maždaug 2-3 svaitėms nebereikės jokių papildomų pastangų laikytis tokios rutinos.
Susiję straipsniai: