gamink ir valgyk skaniai

Kuo labiau tinklaraštis įsibėgėja, tuo daugiau minčių apie mitybą pasklinda komentaruose, atsakymuose į klausimus, ir tuo pačiu mažiau lieka laiko bei mažiau pastebėjimų išsivysto iki atskirų straipsniukų. Prieš pradėdama negalvojau, kad tokia svarbia tinklaraščio dalimi taps komentarai. Dabar  jau žinau, kad kitaip būti ir neturėtų, nes juk būtent ten vyksta gyva diskusija, apsikeitimas, ten kyla tikrieji klausimai ir randami atsakymai.

Rečiau nei iki šiol, bet visgi atrinksiu vieną kitą temą, kuri bus daugumai aktuali ir ją „išnešiu“ už komentarų ribų. Šiandien norėčiau atkreipti tavo dėmesį į skonį.

Kai keičiame mitybą, labai dažnai nepakankamai įvertiname maisto skonio svarbą. Manome, kad svarbiausia yra teisingai pasirinkti produktus ir, jei turėsime drausmės ir valios to pasirinkimo laikytis, viskas bus gerai. Maisto skonis nustumiamas į antrą ar dar tolimesnį planą. Netiesa, nebus viskas gerai, vien teisingo produktų pasirinkimo neužtenka.

Panagrinėkime giliau. Gamta ne be reikalo mums suteikė galimybę jausti skonį. Pagal skonį organizmas atpažįsta naudingą jam maistą. Pagal skonį atsirenka tai, kas jam yra reikalinga. Pastebėk save, kai pradedi jaustis išalkęs, labai dažnai suvoki, kokio skonio norėtum. Miglotai jauti, koks tai patieklas galėtų būti, tačiau pakankamai aiškiai jauti, kokio skonio norisi. Tai svarbus signalas, kurio reikia klausyti.

Pamatę valgantį beveik nevalingai ištariame „skanaus“. Taip linkėdavo mūsų senoliai, taip pat linkės mūsų anūkai. Ne tik mūsų tradicijose ir kultūroje skoniui skiriama didelė reikšmė. Kitose tautose taip pat rasime įvairių formų palinkėjimų sėdinčiam už stalo. Ajurveda, tradicinė indų medicina, kitaip dar vadinanama gyvenimo mokslu, ypatingai didelį dėmesį skiria maisto skoniui. Skirtingo skonio maistu yra ieškoma došų balanso, kurio atstatymu pagrįstas ligų gydymas.

Neatsitiktinai taip giliai skonis įsipynęs į tradicijas. Tą patį žodį vartojame netgi žymiai plačiau, norėdami apibrėžti dalykus, kurie neturi nieko bendra su maistu. „Skanus“, „skoningas“ – visada perteikia teigiamą reikšmę.

Vienintelė gyvojo pasaulio rūšis – žmogus, sugebėjo iškraipyti savo skonio pojūtį. Nekreipdami dėmesio į produkto skonį išmokome vartoti tuos produktus, kurie pirmą kartą paragavus mums buvo visiškai neskanūs. Pabandyk prisiminti pirmą gurkšnį kavos ar pirmą lašą vyno. Buvo netgi labai neskanu.

Tačiau esame socialios būtybės. Visi aplinkui vartojo, nieko neliko, kaip susikaupti ir „išlavinti“ skonį. Kuo daugiau „lavinome“, tuo geriau sekėsi, nes palaipsniui vystėsi organizmo tolerancija ir priklausomybė kofeinui, alkoholiui. O kai yra priklausomybė, produktas tampa nuostabiai skanus, tampame tikrieji „skonio ekspertai“.

Turime suvokti, kad skonio pajautimas mums yra labai svarbus. Netgi mums elgiantis su savo organizmu nedraugiškai (kofeinas, alkoholis), jis sugeba prisitaikyti taip, kad pamėgtų nuolat vartojamų medžiagų skonį. Jis nesupranta klastos, į kuria patenka.

Išmintingai keisdami mitybą, skoniui turime suteikti pakankamai dėmesio. Pokytį lydės ilgalaikė sėkmė tik tuo atveju, jei organizmo skonio poreikiai bus visiškai patenkinti. Aš mėgstu kartoti, kad skonis – tai takelis per pievą, nustosi takeliu vaikščioti – užžels, pradėsi eiti kitoje vietoje – išminsi naują takelį. Todėl nustoję vaikščioti senuoju takeliu, nepatingėkime kuo greičiau išsiminti naują, kad nereikėtų ilgai braidyti po pievą be takelio. Kurkime, eksperimentuokime, ragaukime, derinkime. Kai jau radome derinį, nebepaleiskime, tobulinkime ir mėgaukimės.

Klausykimės savo kūno. Ar jam skanu tai, ką siūlome? Jeigu prieš pietus jaučiame, kad norisi saldaus, tai ir ruoškime sau saldų patiekalą, o ne tai, kas, mūsų manymu, yra „teisingiau“. Stenkimės visad turėti po ranka pagrindinių produktų, kurių gali prireikti. Neplanuokime meniu toli į priekį, nes taip nebepaliekame sau galimybės atsiliepti į organizmo prašymus.

Taigi – Skanaus!

nuotrauka iš http://shareinfoblog.blogspot.com/

%d bloggers like this: