alkoholis lieknejimasTrumpam sustokime ties sąvoka – Priklausomybė. Tai polinkis, įprotis reguliariai vartoti tam tikras medžiagas arba atlikti tam tikrus veiksmus. Tai atliekama tikslu pajausti malonumą, arba išvengti nemalonios veiklos.

Kaip atskirti priklausomybę nuo šiaip malonios veiklos? Priklausomybės atveju, nustojus vartoti medžiagą arba atlikti veiksmą, jaučiamas fizinis arba/ir psichologinis diskomfortas.

Su malonumu gėrimės saulėlydžiu, tačiau jeigu jo nematome kitą vakarą, galva mums nuo to skaudėti nepradeda, nesame mieguisti ir savo artimųjų nepuldinėjame, kas nutinka staiga nutraukus kofeino vartojimą.

Fizinės priklausomybės atveju nemaloni būsena, kylanti nustojus vartoti medžiagą, kuriai yra susiformavusi priklausomybė, vadinama abstinencijos sindromu.

Kaip sako ekspertai, nepriklausomų žmonių nėra. Visi turime savo priklausomybių krepšelį.  Tik krepšelių turinys skiriasi. Pašniukštinėkime po krepšelius tų, kurie dejuoja dėl sparčiai besitraukiančių rūbų.

Alkoholis

Taip jau susiklostė, kad bendruomenėje, kurioje gyvename, yra didelė gėda pripažinti priklausomybę alkoholiui. Teoriškai sutinkame, kad priklausomybė alkoholiui egzistuoja.

Paskelbiame priklausomais nuo alkoholio vyrukus ir merginas, kurie trinasi apie konteinerius ir prašinėja kapeikų prie parduotuvės. Save priskiriame tiems, kurie moka gerti. Esame tikri, kad lengvai galime nevartoti, o vartojame tik todėl, kad tiesiog nematome reikalo to nedaryti.

Galima būtų ginčytis, bet manykim, kad taip ir yra. Tačiau vienas didelis “bet” – alkoholis yra vienas didžiausių lieknėjimo priešų.  Veikia jis keleriopai. Pirmiausia,  jis yra angliavandenis. Labai kaloringas, labai greitai ir gerai įsisavinamas angliavandenis.

Teko susidurti su terminu “tuščios kalorijos”? Taigi alkoholis yra tipiškas tuščių kalorijų atstovas. Kai kurie žmonės terminą “tuščios kalorijos” interpretuoja taip: “organizmas į tas kalorijas nereaguoja, nuo jų riebalai nesikaupia”. Tai klaidinga versija.

Teisinga versija: tuščios kalorijos sako mums apie maistą, kuris turi mažai arba neturi daugiau jokios maistinės vertės, išskyrus tas kalorijas. Alkoholis klasikinis tuščių kalorijų pavyzdys. Vienas gramas alkoholio apdovanoja mūsų organizmą septyniomis kalorijomis ir daugiau jokios kitos naudos jame nėra: jokių vitaminų, makro ar mikro elementų.

Kita alkoholio klasta yra ta, kad jis naikina mūsų smegenų ląsteles ir tuo pačiu susilpnina arba visai išjungia (čia jau kaip kam pavyksta) mūsų kritinį mąstymą. Išgėrus, kaip sakoma, jūra iki kelių, o kai taip nutinka, visos pastangos keisti savo mitybą atidedamos vėlesniam laikui, nes dabar juk – JĖGA!!!

Na ir pridėjus tai, kad alkoholis žadina apetitą, nebelieka nieko protingiau, kaip tik šalia tuščių kalorijų gerai užkirsti dar ko nors pilnesnio.

Paprieštarausite, tie prie konteinerių ar prie parduotuvės nesiskundžia antsvoriu. Taip, terminalinėje stadijoje nebesiskundžia. Tačiau saikingieji vartotojai labai dažnai tuo  skundžiasi. Nuo keleto iki keliasdešimties kilogramų.

Martyno žodžiais tariant, rekreacinių girtuoklių tarpe antsvoris yra labai dažnas reiškinys.  Tie, kurie savo laisvalaikį pagerina alkoholiu, labai rizikuoja  paplatinti savo taliją.

Tęsinys 2014-01- 27 (pirmadienį)

%d bloggers like this: