Pradžia
Tęsinys

lieknek be cigaretesNikotinas

Dėkingas užsiėmimas skelbti pasauliui apie rūkymo žalą. Niekas nekimba į atlapus, kaip tai nutinka kofeino ar cukraus užkabinimo atveju.

Rūkantis tik kaltai pamurma panosėje, kad  “jo, reikėtų…., gal kada nors…, bet dabar dar tam nepasiruošęs.”  O labai reikėtų prieš pradedant reguliuoti savo mitybą susikaupti, pasiruošti ir atsikratyti šios priklausomybės.

Rūkant, kaip ir kofeino vartojimo atveju. Gyvenimas vyksta nuo cigaretės iki cigaretės. Aukštyn, žemyn. Kai ritamės žemyn, nesvarbu iš kokio stimuliatoriaus, kofeino, alkoholio, nikotino, cukraus poveikio visad organizmas pasiūlo – gal užkąskim?

Priklausomybių sąveika. Kodėl kai metame rūkyti storėjame?

Šis fenomenas nieko nestebina. Jeigu po gero pusmečio sutinkame savo mielą pažįstamą gerokai papūstais žandais, tai visai galimas atvejis, kad jis prieš keletą mėnesių atsikratė cigarečių.

Tačiau tas pats, gal tik mažiau pastebimai, veikia ir priešinga kryptimi. T.y., pažaboję užkandžiavimą, padidiname per dieną surūkomų cigarečių skaičių. Atsisakę pyragėlio-  išlaižome papildomą taurę vyno  arba sulaikę save nuo vyno – padidiname kavos puodelių kiekį. Priklausomybių krepšelis visad išlieka pilnas. Išėmus kurią nors vieną, kitos be vargo užpildo tuščią vietą.

Vartojantis, nesvarbu ką, žmogus visą dieną nuo pat prabudimo iki vėlaus vakaro žaidžia žaidimą “ranka – burna”. Kas pora valandų, o kartais ir dažniau į burną kas nors patenka. Vartojantis niekad neužsimiršta, jokia veikla jo neįtraukia taip labai, kad jis pamirštų parūkyti arba pasikavinti, ar saldainiuką sučiulpti.

Taip pat dažną prisiekusį vartotoją vakarais apima apsirijimo manija. Dienos bėgyje jis taip “išvartoja” savo energijos resursus, kad vakarop prie televizoriaus jau vienas saldainis reikalo nebepataiso. Tiesa sakant, ir viso šaldytuvo turinys taip pat nepataiso, bet kito būdo smegenys nepasufleruoja, tai bent tuo momentu, kai maistas kemšamas į burną, ištinka palaimingas užsimiršimas.

Ne kiekvienas vartojantis yra storulis. Tuos, kuriuos saugo nuo nutukimo prigimtis, vadiname laimingaisiais. Tačiau ir jų atveju laimės tokiame užburtame rate nėra daug. Nutukimas tik vienas iš metabolinio sindromo simptomų. Jeigu genai saugo nuo nutukimo, tai nereiškia, kad jie saugos ir nuo širdies ir kraujagyslių ligų, nuo vėžio, nuo diabeto.

Storuliai šiuo požiūriu netgi labiau apdovanoti, jie nutukimo forma gauna aiškesnį įspėjimą, kad kažkas jų mitybinėje elgsenoje ne taip, kad reikia permąstyti ir keistis. 20% metabolinio sindromo atvejų diagnozuojame be nutukimo simptomo. O realybėje tos nuolatinio vartojimo žalos yra dar daugiau. Tačiau čia susirinkome ne pasaulio nuo ligų gelbėti. Kalbame apie lieknėjimą. Lieknėti nevartojant yra lengviau ir sveikiau.

Prieš pradedant bet kokią lieknėjimo programą, labai naudinga padaryti savo priklausomybių reviziją. Ramiai ir sąžiningai prieš patį save. Kuo švaresni pradedame, tuo didesnės sėkmės galimybės.

%d bloggers like this: