Jautienos nugarinė

Savaitgalis – nuodėmių ir maisto orgijų metas. Didžiausia nuodėmė yra prastas ir beskonis kepsnys ant žarijų. Labai daug pastangų ir noro pareikalauja grilio ir žarijų paruošimas – tai beveik meditacija, o po to prasideda linksmoji kepimo dalis. Visada jaučiuosi nusivylęs, kai po tiek pasiruošimo ir pastangų kepsnys gaunasi sausokas, per kietas, neskanus…

Todėl, kad to išvengčiau ir garantuočiau geriausią įmanomą skonį, jau vakar leidausi į varginančią, bet malonią tobulos jautienos paiešką. Apkeliavau mėsos turgelius ir galiausiai radau tą vienintelę ir tikrai gerai atrodančią jautienos nugarinę. Kai renkuosi jautieną, ieškau mėsos, kuri būtų sodriai raudonos – bordo spalvos (tokia mėsa būna brandinta).

Tau beskaitant gali kilti keletas svarbių klausimų:

Kodėl jautiena ant žarijų? Todėl, kad tai yra vienintelė mėsa, kuriai lemta ten būti:) Na gerai, juokauju, bet tai yra mėsa, kurią aš ten dedu dažniausiai, nes ji yra skani pati savime, nereikalauja marinavimo ir teisingai iškepta būna pasakiškai sultinga.

Jeigu jau jautiena, tai kodėl ne išpjova? Išpjova  puikiai tinka, bet nugarinė turi daugiau charakterio ir jos kaina man vakar pasirodė priimtinesnė.

Taigi, pradėkime. Mėsininkas supjaustė nugarinę apie 2,5 cm storio kepsniais. Pirmiausia užkūriau anglis (kol išsidega, trunka apie 20 minučių) ir tuomet pradėjau ruošti jautieną. Prieš pradėdamas prieskoniuoti pasirūpinau, kad jautiena būtų kambario temperatūros. Apšlaksčiau aliejumi, gausiai įtryniau druska ir pipirų mišiniu. Leidau pailsėti ir pasipipirint,i kol grilis tapo karštas. Svarbiausia jautienos paruošimo dalis yra jos kepimas – grilis privalo būti labai karštas. Mūsų tikslas yra kuo mažiau kartų apversti jautieną ant grotelių (tuomet ji praras mažiau sulčių) – nuo didelio karščio turėtų susiformuoti kietesnė plutelė, o vidus pasilikti sultingas. Reikėtų pasirinkti kepimo strategiją priklausomai nuo jautienos pageidaujamo iškepimo lygio (visiškai iškepusi, pusiau iškepusi, su krauju ar labai su krauju). Naudinga pasidalinti grilį į dvi dalis: labai karštą ir mažiau karštą. Suformuojame plutelę ant karštosios dalies ir tada tęsiame kepimą mažiau karštoje. Visiškai iškepta jautiena turėtų praleisti apie 5 minutes ant kiekvieno šono labai karštoje dalyje ir tuomet dar po 10 minučių ant kiekvieno šono mažiau karštoje dalyje (geriausiai yra visada patikrinti peiliu ant paspaudimu, nes spaudžiant iškepusi jautiena neišskiria kraujo). Aš renkuosi vidutiniškai ir su daug rausvų sulčių iškeptą jautieną – po 5 minutes kiekvienam šonui ant karštosios dalies ir dar po 3 minutes mažiau karštoje dalyje. Taip pat nuėmęs jautieną nuo grotelių leidžiu jai bent 5 minutes pailsėti iki patiekiant valgymui.

Skanaus!

Jautienos nugarinės kepsnius patiekiau su mėgstamomis salotomis, krienų ir lieso natūralaus jogurto padažu ir kuskusu. Taip pat kitas mano mėgiamas garnyras yra Gyčio kepti vaisiai (receptą rasi čia). Skanaus!