pradėdamas skaičiuok ne tik kilogramus, bet ir laiką

Kuo storesnis buvai prieš pradėdamas lieknėti, tuo daugiau turi šansų išlikti lieknas po to, kai tau pavyko atsikratyti antsvorio. … 

Kai turiu laisvo laiko, mėgstu paknaisioti mokslinę literatūrą. Pusiau įprotis, pusiau pomėgis, išlikęs iš mokslinės veiklos laikų. Anksčiau daug skaitinėjau apie skirtingas lieknėjimo programas. Domėjausi, kas ir kodėl vyksta, kuri programa efektyvesnė, kuri mažiau kenksminga ir panašiai. Dabar, kai svorio metimo etapas praeityje, kai jau radau sau labiausiai tinkantį mitybos būdą, akys krypsta į kitus dalykus.

Krapštinėjimasis po mokslinius straipsnius vyksta nuolat, nusprendžiau, kad suderinsiu, kaip rusai sako –   naudinga su maloniu, ir retkarčiai pasidalinsiu savo „radinukais“ čia. Nevarginsiu tiksliu moksliniu citavimu, pasidalinsiu mokslo žmonių atradimais, kurie man užkliūva benardant po beribį informacijos lobyną, na ir savo mintimis, kurios man kyla bevartant skaičius.

Prieš pradėdama šia naują temą turiu vieną bendrą pastebėjima, kad mokslo pasaulis (kaip ir didžioji dauguma storulių) labai domisi, kaip svorį sumažinti, ir žymiai mažiau sau suka galvą – o kas po to? Palyginus su lieknėjimo metodų tyrimais, tyrimų apie tai, kaip ilgainiui pavyksta palaikyti svorį, po to, kai jį sumažini, yra žymliai mažiau.

Na, o dabar eikim prie šios dienos temos.

Išlaikyti ilgalaikį rezultatą labiau sekasi tiems, kurie neteko daugiau svorio. Kuo daugiau svorio pavyko numesti, tuo didesnė tikimybė, kad pokytis bus išlaikytas ir po penkių metų ir ilgiau. Mažiausia sėkmės sulaukia tie, kurie numetė 2-5 kg. Stebint juos nustatyta, kad po penkerių metų dažniausiai jie sveria tiek pat, kiek svėrė prieš pradėdami mesti svorį, arba daugiau. Labiausiai sekasi tiems, kurie atsikratė 15 ir daugiau kilogramų antsvorio. Tendencija labai aiški – kuo svorio numesta daugiau, tuo tikimybė, kad po penkerių metų esi vis dar toks pats lieknas, didesnė.

Kuo būtų galima bandyti tai paaiškinti? Greičiausiai tai priklauso nuo lieknėjimo būdo pasirinkimo. Ir tuo pačiu nuo lieknėjimo greičio. O jei dar tiksliau – tai nuo laiko, kuris sugaištas nuo …iki… kuo ilgiau laikomasi naujos mitybos, tuo didesnė tikimybė, kad susiformuos kitas įprotis, kita mitybos elgsena. Apie laiką, kurio prireikia mums, kad užsitvirtinų nauja elgsena, jau rašiau. Taigi atkreipk į tai dėmesį.

Ateities sėkmės tikimybė pasiskirsto ne taip, kai gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Tarkim, šiandien lieknėti pradės dvi draugės ir abiem joms pasiseks. Po penkerių metų didesnė tikimybė, kad lieknoji bus ta, kuri šiandien sveria 20-čia kilogramų per daug, o toji, kuri neteko 5 kg ir pirmesnė pasiekė svorio metimo finišą, po penkerių metų turės jau nebe penkių, o dešimties kilogramų perteklių.

Patarimas – Prieš pradėdamas lieknėti tikslą formuluok ne kilogramais, o laikotarpiu. Sakyk, ne – aš numesiu x kg svorio, verčiau sakyk – šios lienėjimo programos laikysiuosi 99 dienas.

Nuotrauka iš http://www.menshealth.co.uk

%d bloggers like this: