www.lrytas.lt

Kas gali pakišti koją norintiems numesti svorio?

www.lieknas.com 2012-03-22 19:21

Nuotr. V. Balkūno

Yra dalykų, kurie iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti menkai susiję su lieknėjimu, tačiau iš tikrųjų daro didelę įtaką ir niekais gali paversti mūsų pastangas.

Poilsis

Nesvarbu, kiek laiko per parą skiri miegui ir poilsiui. Svarbu, ar jautiesi pailsėjęs. Vienas puikiai jaučiasi po 5-6 valandų miego, kitam ir 8 valandų yra per mažai. Jeigu visą darbo savaitę esi nepakankamai išsimiegojęs, o atsigriebi savaitgaliais, arba dar blogiau – tada, kai visiškai išsenki, lieknėjimo projektą reikia pradėti poilsio režimo sureguliavimu.

Mokslininkas L. Brondel su bedradarbiais atliko tyrimą ir žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbė rezultatus apie miego ir kalorijų suvartojimo tarpusavio ryšį. Buvo tirtos dvi žmonių grupės. Vienos grupės žmonės naktį miegojo 8 valandas, kitos – 4 valandas.

Kitą dieną abiejų grupių žmonės maitinosi iki soties, tuomet buvo pamatuotas jų kalorijų suvartojimas. Žmonės, kurie turėjo galimybę miegoti 8 val., valgydami iki soties suvartojo vidutiniškai 559 kcal mažiau už tuos, kuriems buvo leista miegoti tik 4 val.

Taip pat buvo nustatytas tiriamųjų kalorijų balansas, t. y. apskaičiuota, kiek kalorijų jie suvartojo ir kiek išeikvojo. Pasirodo, kad ir čia didžiulė netvarka. Mažai miegojusiems žmonėms pavyko suvartoti beveik 450 kcal daugiau, negu išeikvoti.

Nereikia suabsoliutinti, kad visi turime miegoti ne mažiau kaip 8 valandas. Esame skirtingi. Ilsėtis reikia tiek, kad jaustumeisi pailsėjęs. Vienam pakaks 6 val., kitam pritrūks ir tų pačių 8 val.

Organizmo tonusą išbalansuojančios medžiagos

Alkoholis, nikotinas, kofeinas – tai medžiagos, kurios veikia organizmo tonusą. Jos priverčia jį „banguoti“. Iš karto pavartojus tonusas kyla, o praėjus porai valandų krenta žemiau normalaus. Tokį pat poveikį organizmui daro paprastieji angliavandeniai – cukrus, fruktozė. Dėl greito gliukozės ir fruktozės molekulių patekimo į kraują organizmas pajaučia malonumo ir energijos antplūdį, kurį netrukus pakeičia energijos duobė.

Organizmas į energijos stygių reaguoja vienodai, nesvarbu nuo ko, šis yra įvykęs. Bando sugrįžti į įprastą būseną. Kaip ir poilsio trūkumo atveju, organizmas „prašo“ papildomo maisto ir tuo pačiu papildomų kalorijų.

Taigi ruošiantis lieknėti reikia nepamiršti sutramdyti žalingus įpročius ir besaikį mėgavimąsi kofeino turinčiais produktais bei saldumynais.