Javų grūdai – vienas iš pagrindinių angliavandenių šaltinių mūsų mityboje

Javų grūdai labai svarbūs mitybai. Tai produktai, turintys labai daug (per 88 %) sausų medžiagų. Pagrindinė maisto medžiaga, kurią organizmas gauna valgant javų grūdų produktus, yra krakmolas. Taip pat javų grūduose yra kitų angliavandenių: ląstelienos, cukraus. Be angliavandenių yra baltymų, nedidelis kiekis riebalų.

Nemažai yra E ir B grupės vitaminų. Sveikos mitybos rekomendacijose javų grūdai siūlomi kaip produktų grupė, kuri turi sudaryti didžiausią raciono dalį.

Gamindami patieklaus galime rinktis iš labai didelės javų grūdų produktų įvairovės: grūdai, kruopos, miltai, dribsniai, kepiniai, pusfabrikačiai…. Skirtingus javų grūdų apdorojimo būdus palikime ateities diskusijai, o šiandien susikaupkime ties pagrindinėmis javų grūdų rūšimis ir jų maistinės vertės palyginimu.

Šiame straipsnyje pateiksiu trumpą ir koncentruotą informaciją apie skirtingų javų grūduose esančias maisto medžiagas. Iš karto atsiprašau, kad nesugalvojau, kaip apeiti kai kurias be reikalo smegenis apkraunančias sąvokas ir krūvas skaičių. Pasirinkau šį informacijos pateikimo kelią todėl, kad lygindami be skaičių  šešias javų rūšis, įsiveltume į dar didesnę painiavą su „daugiau“ ir „mažiau“.

Taigi prašau trupučio kantrybės ir susikaupimo. Tiems, kas visiškai nenorite paleisti skaičiukų klajoti po smegenų vingius, iš karto surašau lieknėjantiems palankiausią javų grūdų eilę (nuo palankiausio): avižos, miežiai, kviečiai, rugiai, kukurūzai.

Na, o su visais, kurie norite pakapstyti giliau, leiskimės į skaičiukus.

Maisto medžiagų kiekis skirtingų javų grūduose (g/kg sausosios medžiagos*)

Javų grūdai Baltymai Riebalai Ląsteliena Krakmolas Cukrus
Miežiai

124

27

57

599

18

Avižos

121

53

116

452

16

Kukurūzai

106

45

26

694

19

Rugiai

112

18

27

632

68

Kviečiai

138

20

29

662

33

* g/kg sausosios medžiagos – pvz.: miežių kilograme yra apie 900 g sausosios medžiagos, o šios kilograme yra 124 g baltymų, tai reiškia, kad kilograme miežių baltymų bus 111,6 g (11,16 %) baltymų.

Į lentelėje pateiktus skaičius nežiūrėkime kaip į absoliučią tiesą. Duomenys paimti iš vieno konkretaus šaltinio. Jie atitinka Vokietijoje augintų javų grūdų maistingumą. Ištyrus grūdus kitoje šalyje, kitu laiku arba palyginus skirtingas tos pačios rūšies (pvz. kviečių) veisles galime gauti šiek tiek kitokius skaičius. Todėl skaičius priimkime ir  nagrinėkime daugiau kaip tendenciją, o ne konkretų dydį.

Iš visų lentelėje pateiktų javų grūdų daugiausia ląstelienos ir mažiausiai krakmolo bei cukraus turi avižos, todėl lieknėjantiems jas išskyriau kaip palankiausią rūšį. Vertinant pagal tuos pačius parametrus miežiai užėmė antrąją vietą, kukurūzai pateko į eilės galą. Rugiai ir kviečiai yra artimi, ir remdamiesi platesniais duomenis matytume, kad jie lengvai gali pasikeiti vietomis, todėl siūlau juos vertinti tolygiai.

Taigi, tokie skaičiai mėgstantiems gilintis, bet, kaip sako lietuviai, „…o… bet… tačiau“ nesiūlau iš savo mitybos išbraukti nei vieno iš paminėtų javų grūdų. Visi jie yra vertingi ir tinkantys lieknėjantiems. Lieknėjantys turėtų vengti tik miltinių produktų. Kaip nuosekliai paaiškinti – kodėl? Jau dėlioju po truputį mintis ir parašysiu artimiausiu metu.

Lentelėje pateikti duomenys iš: H. Jeroch Getreidearten zur Körnerproduktion (weltweit) – Vokietija
nuotrauka iš: http://testalab.com
%d bloggers like this: