Jeigu apninka neviltis, kad išbraukus iš kasdienės mitybos sūrį, dešrą, kiaulienos kepsnį… nebėra ką valgyti ir nebeįmanoma nieko nusipirkti, tai siūlau išsukti iš parduotuvėje išmintų savų takų ir praeiti per ją taip, tarsi pirmą kartą ten būtum patekęs. Pasidaryti savo malonumui po parduotuvę, pažistamą kaip nuosavą kišenę, nedidelę ekskursiją.

Kad pradedantiesiems būtų lengviau įsibėgėti, surašiau „špargalkę“. Pradėkime nuo parduotuvės vaisių ir daržovių skyriaus, o baigsime grūdų produktais. Turėtume baigti prieskoniais, bet aš čia menkas patarėjas. Prieš pasirinkdama patiekalui prieskonius, dažniausiai pasiklausiu Martyno.

Taigi atvykome į parduotuvę ir pradedam:

Vaisių ir daržovių skyrius

Bananai. Jie bus ne tik vaisiai, jie tarnaus kaip pagrindinis saldintojas košėms, varškei, jogurtui, apkepui, padažui… na, kur tik fantazija nuves. Jeigu anksčiau sekei, kad namie visad būtų cukraus, tai dabar visad turėk sunokusių bananų.

Obuoliai. Kriaušės. Slyvos. Jie taipogi bus ne tik vaisiai, bet ir puikus garnyras, košių, varškės patiekalų, salotų priedas.

Kiviai, vynuogės, melionai, citrusiniai vaisiai… viskas, ką tik mėgsti ir kam palankus sezonas. Dėk viską į krepšį. O po to nuspręsi, ar jie nuplauti keliaus tiesiai  ant stalo, ar prieš tai pateks į plaktuvą.

Salotos, pomidorai, agurkai, bulvės, morkos, salierai, kopūstai, cukinijos, avokadai… visi jie turi teisę patekti į krepšį.

Vaisių ir daržovių skyriuje turi užtrukti ilgiausiai, nes čia didelis pasirinkimas, reikia įvertinti, kurie geriausiai sunokę, kurie skaniausi pagal sezoną. Vienintelis patarimas – nepadaugink, kad netektų išmesti nespėjus suvartoti.

Jei nutiko taip, kad parsinešęs paragavai ir … nelabai skanu, tai neskubėk išmesti, gal tinka į plaktuvą? Gal į košę? O gal dar kur nors? Elkis su šia produktų kategorija kūrybingai.

Dažnai greta būna įsikūręs skyrelis su džiovintais vaisiais, riešutais ir sėklomis.

Dedam į krepšį džiovintas slyvas, abrikosus, razinas. Šie būna paruošti be mirkymo cukraus sirupe, bet jei kyla nors mažiausia abejonė, tai čia pat vietoje reikia paskaityti etiketę, nes jeigu pirksi sveriamus, tai namie jau nebebus ką skaityti. Džiovinti vaisiai puikiai tiks pagardinti košę ar kitą saldų ar saldžiarūgšį, saldžiaaštrį patiekalą.

Riešutai ir sėklos. Čia irgi verta prisidėti į krepšį visokių gėrybių, kurios tik traukia akį. Tik reikia dėti ne tuos, kurie „aprengti“ cukriniu glaistu ar dar kokiu neaiškios kilmės „rūbeliu“.  Puikiai tiks salotoms ar šiaip saują į kokį patiekalą įmesti.

Pieno produktų skyrius

Išdidžiai praeiname pro visus ir į krepšį krauname tik tai, kas iki 1 % riebumo ir nepasaldinta. Varškė – pasirinkimas pakankamas. Pienas – mažiau, bet dar įmanoma. Jogurtas – pasirinkimas mažas, bet irgi galima surasti. Šie produktai tiks daug kam. Galima valgyti be specialaus paruošimo, galima naudoti kaip ingredientus įvairiausiems patiekalams. Padažams, pastos užpilams, lazanijai, apkepams, košei… labai platus pritaikymas.

Žuvies skyrius

Žuvies ir jūros produktus renkamės tuos, kurių širdelė geidžia. Pusfabrikačių etiketę gerai išanalizuojame. Jei E stulpelis aukštas ar juo labiau surandame tokius, kaip E621 (natrio gliutomatas), tai pusfabrikatis, užuot patekęs į mūsų krepšį, grįžta atgal į parduotuvės lentyną. Tiek iš šviežios, tiek ir iš šaldytos žuvies pasigaminsi nuostabius pietus.

Mėsos skyrius

Jautiena. Puikus produktas, gaila tik, kad mūsuose ir su pasirinkimu, ir su kaina prastai. Na, bet apžiūrime, gal šiandien kas  įdomaus pasiūlyta. Gal ryt lauki svečių, ir už akies užklius gražus gabaliukas, tinkantis kepti orkaitėje? Gal yra gero jautienos faršo? Riebumas turėtų būti ne daugiau nei 20 %, būtų galima pagaminti nuostabią pasta. Na, bet jeigu jau išvykdamas iš namų esi nusprendęs, kad nori pasimėgauti jautienos patiekalu, tai geriau suk ne į parduotuvę, o į turgų. Ten didesnė tikimybė rasti tai, ko ieškai.

Paukštiena. Geriau iškart iš  parduotuvės parsinešti be odos. Bėda tik, kad „be odos“ dažniausiai reiškia krūtinėlę. Ne visi ją mėgsta. Jei esi kumpelių valgytojas, tai greičiausiai parduotuvėje be odos nerasi. Teks odą nuimti prieš gaminant ir pradžiuginti savo šuniuką, kuriam ji atiteks.

Kiauliena. Mūsų nacionalinė vertybė. Liesos dalys atitiks tavo reikalavimus – riebumas iki 20 %. Tačiau man skani kiauliena yra riebi kaiuliena, o kadangi gyvulinių reibalų esu nusprendusi vartoti mažai, tai dažniausiai pro šį skyrelį praeinu nesustodama. O tu nebūtinai turi taip elgtis. Jei rasi metodą, kaip iš liesos kiaulienos pagaminti skanų patiekalą, pasidalink su Lieknaisiais Gurmanais.

Triušiena, aviena, žvėriena. Surašiau visus šiuos produktus greta todėl, kad jie priklauso grupei „mažas pasirinkimas“. Na, bet niekad negali žinoti… Jei kartais pasiryši naujovėms, tai vieną idėją rasi čia.

Jeigu nutiko taip, kad niekas iš mėsos skyriaus pasiūlos tau neįtiko, tai neskubėk pasiduoti nevilčiai, dar yra  subproduktų skyrelis, gal čia ką rasi. Gal pasigamink šiandien kepenėlių troškinį? Na, o jei norisi kažko rūkyto, tai geriau praeiname pro dešras ir, pastudijavę etiketę, pasirenkame kažką, kas  pagaminta ne iš maltos mėsos.

Ką bepasirinktum iš mėsos skyriaus, žiūrėk, kad riebalų produkte būtų kuo mažiau. Prieš dėdamas į puodą, keptuvę  ar į orkaitę, atskirk nuo mėsos visus matomus riebalus.

Preainame pro duonos, konditerijos skyrius ir sukame link makaronų, kruopų, dribsnių. Čia tinkamų mums produktų labai daug. Rinkdamasis makaronus (pastą) atidžiai paskaityk etiketę, kad į krepšį patektų tik kietagrūdžių kviečių gaminiai. O rinkdamasis dribsnius pusrytinei košei, neprisidėk į krepšį prisaldintų pusfabrikačių. Aš kol kas nesu mačiusi kukurūzų dribsnių be cukraus. Ir apskritai neperku jokių iš anksto paruoštų. Nusiperku avižų arba kitų grūdų dribsnių ir visko, ko dar man norisi (sėklų, riešutų, džiovintų vaisių), prisidedu pati prieš ruošdama.

Na, o ryžius, grikius, įvairiausias kruopas, pupas, žirnius… dėk į krepšį drąsiai.

Beliko dar pasižvalgyti kažko, kas tavo gamintiems patieklamas suteikia „tavo skonį“. Tai prieskoniai, tik tau vienam žinomos rūšies aliejus, kiti pikantiški priedai.  Gal džiovinti saulėje pomidoriukai, kokoso pienas? Na, jau supratai, kurlink aš čia suku.

Pasižiūrėjus į pilną krepšį jau nebeatrodo, kad be gietinės, virtos dešros ir saldainių grėstų mirtis iš bado. Tai šiandien tuo ir baikime, juk bet kada, turėdamas ūpo, parduotuvės studijoms gali paskirti truputėlį laiko.

%d bloggers like this: