uogosKonservuodamos, marinuodamos įvairius maisto produktus, nepamirškime, kad yra dar vienas būdas paruošti kai kuriuos produktus žiemai – džiovinimas. Tai paprastas, daug pastangų nereikalaujantis būdas. Džiovinti galima įvairius vaisius, uogas, grybus, prieskonines daržoves, vaistažoles. Žiemą organizmui pradeda trūkti vitaminų, bet neskubėkime pirkti  papildų vaistinėse, o geriau duokime organizmui kasdien džiovintų žolelių arbatos.

Džiovintos uogos – tikras vitaminų šaltinis

Patariu vasarą prisirinkti ir pasidžiovinti kuo įvairiausių uogų, pavyzdžiui, laukinių aviečių, žemuogių, mėlynių, bruknių ir kt. nes jos yra tikras vitaminų šaltinis.

Kaip džiovinti?  Galima džiovinti natūraliu būdu dėžutėse, bet aš tam naudoju džiovyklėlę.

Visos džiovintos uogos turi gydomąjį poveikį, pavyzdžiui, esant kosuliui, užklupus peršalimo ligoms, slogai. Jas galima įmaišyti su kitomis arbatomis. Galima tiesiog daryti iš uogų kompotėlį – įberti įvairių uogyčių ir jas užplikyti vandeniu. Tačiau leiskite ilgiau uogytėms pabrinkti, bent dvidešimt minučių, ir tik tuomet gerkite arbatą. Džiovinant uogas, iš jų išgaruoja vanduo, tačiau visos kitos naudingos organizmui medžiagos ir mineralai lieka. Mikroeelementų koncentracija džiovintose uogose ar vaisiuose yra kelis kartus didesnė, palyginus su šviežiomis uogomis ar vaisiais.

Laukinės žemuogės yra puikus geležies šaltinis, stiprina organizmą. Jos ypač gelbsti, kai būna ausų uždegimas. Žinoma, padeda ir nuo peršalimo ligų.

Aviečių arbatą plikykite, esant karščiavimui. Žinoma, galima naudoti ir džiovintų uogų mišinius.

Tuoj galėsime susidžiovinti obuolių, kriaušių (tinka netgi laukinės kriaušės), o jeigu sode yra serbentų ar kitų uogų (džiovinti tinka netgi agrastai). Vaisius nuplaunam, nusausinam, perpjovę į keturias dalis išimam vaisiaus sėklas, sėklides ir supjaustom smulkesnėmis skiltelėmis. Visai nesvarbu, kaip bus supjaustyti. Vaisių galima nelupti, kaip žinote, vaisiaus luobelėje yra daug vitaminų. Norint džiovinti uogas, jas reikia nuplauti, perrinkti, nusausinti. Iš džiovintų uogų būna nuostabiai skanios arbatos (vienų uogų ar maišytų su arbatžolėmis), džiovinti obuoliai ir kriaušės tinka ne tik kompotams virti, bet ir gaminant valgius. Pvz., džiovintus obuolius užpilam verdančiu vandeniu, palaikom pusvalandį, nupilam (vanduo tinka gėrimui), supjaustom, pakepiname aliejuje su svogūnais, grybais, prieskoniais ir naudojam picai. Džiovinti mirkyti obuoliai tinka įvairioms salotoms, sriuboms, mėsos gaminiams pagardinti.

Prisiskinkite petražolių, salierų, gelsvės lapų, parinkite peraugusių krapų sėklų (tiesiog sauja nusibraukite nuo žiedyno), išsiraukite kelis porus, iškaskite pastarnoko, saliero šaknį – vienu žodžiu, tinka visi prieskoniniai augalai, kokius tik auginate ar iš kur gavote (raudonėlis, bazilikas, šalavijas). Prieskonines daržoves nuplaukite, nusausinkite, stambiai supjaustykite ir džiovinkite.  Šaknis nuplaukite (nelupkite), supjaustykite plonais griežinėliais. Išdžiovintas prieskonines daržoves susmulkinkite su žirklėmis, sumaišykite ir turėsite kokybišką prieskonių mišinį sriuboms ir antriems patiekalams. Sėkmės darbuojantis :).

%d bloggers like this: