Vaizdas, gaunamas Google įvedus “Gourmand” 🙂 paskaityk straipsniuką ir suprasi apie ką aš

Džiaugiuosi, kad esame kartu. Ta proga pasidalinsiu trupučiu statistikos: 909 draugų facebook’e, beveik pusė milijono puslapio peržiūrų ir beveik 10 mėnesių aktyvios veiklos.

Išvada tokia, kad be jūsų nebūtų mūsų, o be mūsų visų nebūtų Lieknųjų Gurmanų.

Kažkada kalbėjau su draugu ir jis man sako “Lieknieji Gurmanai? Turbūt supranti, kad Gurmanai geria vyną ir valgo pyragaičius?”

Suprantu, todėl ir pridėjom žodį “Lieknieji”.

O kad viską paaiškinti būtų taip paprasta. Kol buvau moksleivis nuolatos aktyviai dalyvavau debatų ir oratorinio meno veikloje – turbūt todėl noriu nuolatos aiškintis žodžių prasmes siekdamas nepalikti dviprasmybės. Dabar pasirinkau panagrinėti Gurmanus.

Internetinė enciklopedija “Wikipedia” sako, kad gurmanas yra tiesiog skanių, rinktinių valgių mėgėjas, žinovas, ekspertas. Toks žmogus gali didžiuotis savo išpuoselėta skonio palete ir įžvalgomis apie komponentų derinimą. Gumaniška virtuvė sutelkia dėmesį ne vien į išpuoselėta patiekalo skonį, bet ir į estetišką prezentaciją.

Ta pati “Wikipedia” atskiria kitą panašų terminą – Gourmand. Tiesioginis vertimas į mūsų gimtąją kalbą yra smaližius, smaguris. Pagal apibrėžimą, toks asmuo ne tik vertina rinktinį ir skanų maistą, bet ir jo kiekį – kitaip sakant “gero turi būti daug”. Dažnai toks žmogus persivalgo (šitą pasiūlė Google).

Siūlau pamėginti Google vaizdų paieška naudojant abudu terminus (Gourmet ir Gourmand). Palyginkite rezultatus ir bus tikrai aišku apie ką čia kalbu.

Ne veltui visada duodu pirmenybe anglų kalba prieinamai medžiagai. Tuo tarpu lietuviška “Vikipedija” sako (cituoju):

Gurmanas – skanių, rinktinių valgių (arba delikatesų) bei gėrimų mėgėjas ir žinovas; smaguriautojas

Atkreipiu jūsų dėmesį į antrąją reikšmę – smaguriautojas, kas iš esmės reiškia Gourmand. Fonetiškai žodis Gurmanas yra artimesnis žodžiui Gourmand  (tariamas [gurman]) nei Gourmet (tariamas [gurmė]). Atrodo, kad abudu tarptautiniai žodžiai buvo suplakti į vieną ir turim Gurmanus? Iš pradžių pamaniau, kad turbūt kas nors suklydo ir nusprendžiau apsilankyti lietuvių kalbos sargų tinklalapiuose ir rasti žodžio Gurmanas reikšmę – neradau. Gal dar neapibrėžė? Gal apibrėžė ir bijo viešinti? Nežinau.

Gal mano draugas skaitė lietuvišką “Vikipediją” ir nusprendė, kad visi Gurmanai persivalgo? O gal jis matė mūsų virtuvių gigantus? Apie tai mes jau esame kalbėję (rasite čia). Kartais matant skaniai ir išpuoselėtai gaminančius žmones, kurie tikrai geba mėgautis procesu ir rezultatu, kyla klausimas kodėl jie turi antsvorio?

Na jie turi, o mes ne. Jie yra Gurmanai (su visais lietuviško apibrėžimo atributais), o mes esame Lieknieji Gurmanai.

Gražios dienos visiems 🙂

Advertisements